35. Majstrovstvá sveta

Na 35. majstrovstvách sveta získali naši pretláčači 11 medailí, z toho tri zlaté, päť strieborných a tri bronzové. Oproti vlaňajším MS v Brazílii je to takmer dvojnásobok. O medaile sa zaslúžili všetky kategórie – juniori18, juniori21 a seniori.

Slovensko obsadilo v hodnotení krajín v súťaži seniorov fantastické 7. miesto (z 43 krajín), čo je fantastický výsledok. Na tomto mieste je nutné vysloviť vďaku za výkon a reprezentáciu všetkým športovcom, ktorí sa v Gdyni za stoly postavili. Je potešiteľné, že všetci pristúpili k reprezentácii zodpovedne a za stolmi nechali všetky svoje sily. Nie každému sa síce podarilo dosiahnuť umiestnenie podľa predstáv, ale aj o tom je šport… V Gdyni súťažilo takmer 1200 športovcov z 43 krajín, čím sa stal tento šampionát najväčším v histórii pretláčania.

Keď sa pozrieme na vystúpenie našich detailnejšie tak ich výkony je možné zhodnotiť takto:

JUNIORI18
Rebeka Martinkovičová – zlatá a strieborná, skvelý, bojovný výkon. Hlavne v ľavačke presahovala svoje súperky o triedu. Zmena prípravy jej prospela a jej výkon je sľubný aj pre kategóriu J21, v ktorej už v budúcom roku bude súťažiť

Andrea Kušnieriková – srdnatý, bojovný výkon, ktorý ale na medailu nestačil. Pre Andreu to bola výborná skúsenosť, ktorá jej ukázala, kde má medzery a je len na nej, ako sa z toho poučí a pripraví sa na ďalšie súťaže

Maxim Dužek – napriek snahe bol jeho výkon sklamaním hlavne pre jeho samého. Pri ťažkom žrebe, to na vyššie umiestnenie tento raz nestačilo.

JUNIORI21
Michal Girášek – heroický výkon v pravačke mu priniesol medailu. Po ťažkej noci so zdravotnými problémami a horúčkou mu lekár výpravy štart neodporučil, no po naliehaniach prezidenta SAPR mu nakoniec štart povolil. Skvelý výkon, ktorý priniesom medailu v kategórii do 80 kg, keď Michal vo svojej (75) nenavážil. O to cennejší výsledok.

Dominik Glod – napriek želaniam všetkých to na zlatú nestačilo. Dominik získal opäť dve strieborné a potvrdil svoju výbornú výkonnosť. Okrem finálového zápasu prešiel súťažou bez problémovejšieho zápasu.

SENIORI
Lucia Debnárová – zlatá a strieborná medaila hovoria za všetko. Lucia je stálica na svetovej scéne a aj moderátor ju ohlasoval ako superstar zo Slovenska. Prehrala iba s dlhoročnou súperkou J. Larinovou z Ruska.

Snežana Babajevová – Snežka prekvapila aj samú seba, keď dosiahla lepší výsledok v pravačke ako v ľavačke. Strieborná a bronzová medaila je skelý výsledok pokiaľ by ho dosiahol iný športovec, od Snežky sme predsa len očakávali medaily trocha iného lesku.

Veronika Očipová – Veronika sa rozhodla súťažiť po prvýkrát v 70-ke. Pridalo jej to na pohode, ale so svojimi súperkami sa viac menej zoznamovala. Smolou bolo, že sa v oboch rukách stretla s majsterkoku sveta G. Vascanselos (BRA), čo ju skoro posunulo do prehrávajúcej vetvy. Napriek tomu v ľavačke obsadila výborné piate miesto.

Ján Vojenčák – štvré a piate miesto spravili z Jana asi najnešťastnejšieho účastníka šampionátu. Po ľavačke to zhodnotil takto – “radšej by som bol pätnásty ako štvrtý”. Jeho výkon bol však bojovný a naozaj iba kúsok ho delil od medaily.

Laco Hervay – Laco prepadol vo svojej silnejšiej ruke ľavačke. V pravačke sa snažil a dosiaho na solídne umiestnenie (11), čo ale nemení nič na tom, že sme od neho očakávali trochu viac. Za stolom bolo vidno, že mu chýba kontakt so súpermi a mal by prehodnotiť svoju prípravu a zamerať sa viac na súťaženie ako na hodiny strávené za kladkou.

Ján Germánus – v prípade Jana sa žiadne prekvapenie nekonalo. Dosiahol umiestnenie, na ktoré v súčasnej forme mal.

Rado Dobrovič – pre Rada bol tento šampionát nočnou morou a predpokladám, že bude chcieť naň čím skôr zabudnúť.

Juraj Michalička – pre mňa najväčšie prekvapenie šampionátu. Po sklamaniu z jeho výkonu na ME to bol opäť náš starý Juro. Jeho zápasy v ľavej ruke bolo radosť pozerať. Zo súperov spravil štatistov a zaslúženie získal titul. V pravej ruke to už bola iná káva, ale aj bronzová medaila je skvelý výsledok.

MASTERS

Jaroslav Váňa – prvá účasť na takomto podujatí žiaden prevratný výsledok nepriniesla. Je však motiváciou do ďalšieho súťaženia. Bez lepších výsledkov počas sezóny to však na ďalší šamionát nebude

Okrem športových výsledkov sme dosiahli úspechy aj na poli rozhodcovskom a diplomacie. Za stolíkmi spôsobil náš medzinárodný rozhodca Ivan Gregorička a na konci súťaže za mnou prišiel sám David Shead a vyslovil poklonu Ivanovi za predvedený výkon.

Na kongrese WAF sme zasa získali právo organizácie 40. MS v roku 2018. Tento rok bude teraz métou pre funkcionárov a aj športovcov. Na jednej strane pripraviť perfektný šampionát a na strane druhej získať čo najviac výborných umiestnení na domácej pôde. Verím, že oba ciele k spokojnosti všetkých splníme.

V antidopingovom výbore počas celého šampionátu pôsobil Dr. Miroslav Babiak a dohliadal nad správnosťou vykonávania dopingovej kontroly.

Na záver ešte raz vďaka za predvedený výkon všetkým zúčastneným v Gdyni a už sa tešíme na Litvu. Dovtedy nás ale čaká veľa súťaží a práce…. takže vidíme sa v Prešove.

– mač –

09/01/2013

ZOBRAZIŤ VÝSLEDKY

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore